Dożynki w Charnowie – święto urodzaju i podziękowania za pracę rolników

Polska tradycja ludowa ceni sobie dożynki jako jedno z najistotniejszych świąt, stanowiących okazję do okazania wdzięczności za zebrane plony oraz symbolicznego zamknięcia sezonu żniw. W Charnowie, niewielkiej ale malowniczej miejscowości na terenie Pomorza, celebracje dożynkowe obfitują w szczególne uroczystości i symbole. To przyciąga nie tylko lokalnych mieszkańców, ale również gości z sąsiadujących obszarów.

Tradycyjne dożynki są częścią kultury ludowej od wielu pokoleń, stanowiąc żywy dowód na jej pielęgnowanie. Co roku, kiedy lato przechodzi w jesień – koniec sierpnia lub początek września, społeczność lokalna gromadzi się, aby wspólnie celebrować zakończenie sezonu prac rolnych. Organizacja tych wydarzeń wymaga wielotygodniowych przygotowań – mieszkańcy dekorują swoje domostwa oraz okoliczne ulice, pieką tradycyjne pieczywo a także sporządzają wieńce dożynkowe, będące zasadniczym symbolem żyzności ziemi i ciężkiej pracy rolników.

Uroczystości dożynkowe w Charnowie rozpoczynały się 31 sierpnia 2024 roku, w sobotę. Punktualnie o godzinie 13:00 odprawiona została w miejscowym kościele msza święta, podczas której uczestnicy dziękowali Bogu za zebrane plony oraz zanosili prośby o pomyślne żniwa w następnym roku. Po zakończeniu mszy, przez Charnowo przeszedł kolorowy korowód dożynkowy. Wzięli w nim udział nie tylko miejscowi mieszkańcy, ale również reprezentanci władz Gminy Ustka oraz zaproszeni goście. Kluczowym elementem korowodu był wieniec dożynkowy, utworzony z kłosów różnych zbóż, owoców, warzyw i kwiatów. Wieniec ten jest symbolem urodzaju i obfitości oraz stanowi wyraz wdzięczności za wszelkie dary natury.