Ustka stała się miejscem, w którym firma Emka umieściła swoje olejomaty. Są to specjalne urządzenia, które mieszkańcy mogą wykorzystać do pozbywania się zużytego oleju kuchennego. Ten odpad trafi następnie do procesu recyklingu.
Idea stojąca za olejomatami jest prosta – nie chodzi tylko o ciekawostkę dla mieszkańców, ale przede wszystkim o promowanie ekologicznego stylu życia. Zgodnie z tą filozofią, zużyty olej kuchenny nie powinien być niewłaściwie utylizowany poprzez wylewanie go do zlewów czy toalet, co może prowadzić do zatorów w kanalizacji.
Proces jest prosty. Po ugotowaniu posiłku mieszkańcy Ustki mają możliwość przelać pozostały po gotowaniu olej do specjalnych pojemników. Tego typu butelki można zdobyć, korzystając z olejomatu i odpowiedniej aplikacji mobilnej. W zamian za wrzucenie napełnionej butelki z olejem do urządzenia, użytkownik otrzymuje punkty lojalnościowe, które później może wymienić na nagrody – na przykład drzewka lub sadzonki.
Olej zebrany w urządzeniach jest następnie poddawany specjalistycznemu procesowi oczyszczenia, podczas którego odseparowana zostaje stała frakcja. Odpady powstałe po tego typu oczyszczaniu są wykorzystywane w produkcji różnego rodzaju produktów, takich jak świeczki, pasze, mydła, kosmetyki czy nawet jako dodatek do biopaliw.
Pierwsze olejomaty na terenie regionu stanęły w październiku ubiegłego roku w okolicach szkół gminy Redzikowo. Teraz kolejne zostały zainstalowane w Ustce. Mieszkańcy mogą korzystać z urządzeń znajdujących się w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), przy ulicy Darłowskiej 10A i Grunwaldzkiej 51. W planach jest również rozbudowa sieci olejomatów o kolejne gminy z regionu – między innymi Dębnica Kaszubska.