Rozgrywane na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, zawody Sniper Extreme stanowią arenę taktyczno-strzeleckiej rywalizacji. Nie tylko dostarczają emocji uczestnikom i widzom, lecz także służą nobliwej przyczynie – wsparciu dla chorego dziecka.
Organizację zawodów Sniper Extreme na swoje barki bierze Fundacja Sprzymierzeni z Grom, z pomocą żołnierzy pełniących czynną służbę. Istotne jest też wsparcie ze strony Wojska Polskiego, Centrum Weterana oraz firm prywatnych – partnerów i darczyńców działalności fundacji.
Jak podają organizatorzy, zawody Sniper Extreme to okazja dla zawodników do wykazania się umiejętnościami taktyczno-strzeleckimi. W skład rywalizacji wchodzą elementy działań snajperskich, rozpoznawczo-wywiadowczych oraz survivalowych. Rywalizacja dwuosobowych drużyn odbywa się w ramach dwóch etapów trwających łącznie ponad 30 godzin.
Etap pierwszy, nazywany „Na terytorium wroga”, zakłada realizację szeregu zadań o różnym charakterze. Od zadań rozpoznawczo-wywiadowczych, przez medyczne, aż po nawigacyjne. Zgodnie z założeniami, zawodnicy powinni wykazać się umiejętnością dyskretnego przedostania się na teren wroga, stalkingu (podchodzenia do celu), sporządzania szkiców terenu, składania meldunków radiowych i przetrwania w warunkach przeciwnika.
Przeciwnikami są patrolujące grupy ochrony obiektów. Uczestnicy zawodów muszą być gotowi do samodzielnych działań i nie mogą liczyć na możliwość powrotu do bazy.