Usteckie obchody Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zaduszek

Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony 1 listopada, przyciągnął do starożytnej nekropolii w Ustce rzesze mieszkańców i przyjezdnych, którzy przyszli złożyć hołd swoim zmarłym krewnym, przyjaciołom i znajomym. Niesprzyjająca pogoda nie zniechęciła odwiedzających cmentarza – wielu uczestniczyło w mszy świętej odprawianej na miejscu.

Stary cmentarz w Ustce, położony w sercu miasta, był tego dnia miejscem intensywnego ruchu. Okoliczne ulice były przepełnione zaparkowanymi samochodami, a znalezienie wolnego miejsca parkingowego graniczyło z cudem.

Dzień Wszystkich Świętych to święto katolickie, ustanowione przez papieża Grzegorza IV w 837 roku. Papież poprosił cesarza Franków Ludwika Pobożnego o wprowadzenie oficjalnej uroczystości 1 listopada na terenie całego państwa. Jest to dzień, w którym Kościół wspomina beatyfikowanych i kanonizowanych świętych, ale także tych zmarłych, którzy żyli życiem świętym.

Interesującą kwestia jest fakt, że obchody dnia pamięci zmarłych miały miejsce na terenach Cesarstwa Rzymskiego już od IV wieku, a więc znacznie wcześniej niż oficjalne ustanowienie Dnia Wszystkich Świętych.

2 listopada, dzień po Dniu Wszystkich Świętych, przypada Dzień Zaduszny w Kościele katolickim. W tym dniu liturgia Kościoła upamiętnia wszystkich chrześcijan, którzy opuścili ten świat i teraz oczekują w czyśćcu.