Inicjowany od roku i pół program edukacyjny dla młodzieży z Ustki pozwala na bliskie spotkania z bohaterami narodowymi naszego kraju. Projekt ten obejmuje zarówno legendy jak i te postacie, które wciąż pozostają wśród nas.
W ramach działalności projektu o nazwie „Żołnierze niezłomni”, uczniowie kształcący się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce mieli okazję spotkać się 15 listopada po raz drugi po przerwie trwającej niemal półtora roku z Tadeuszem Konopackim. Ten najmłodszy żołnierz Armii gen. Andersa i sybirak opowiadał uczniom o swoich przeżyciach z czasów głodu i chłodu, podczas którego stracił swojego najmłodszego brata Geniu. Wspominał także o tym, jak on i jego brat Józio dołączyli do junaków przygotowując się tym samym do służby wojskowej.
Ks. Jacek Herman, katecheta i wikariusz parafii pw. NMP Gwiazdy Morza w Ustce, który wraz z nauczycielką historii Sylwią Cur-Kowalczyk czuwa nad organizacją wydarzeń objętych patronatem gdańskiego IPN, podkreśla cel „Żołnierzy niezłomnych”. Projekt ten ma na celu ukształtowanie w młodym pokoleniu patriotyzmu oraz miłości do ojczyzny, a także ukazanie jak wysoką cenę musieli zapłacić nasi przodkowie za niepodległość Polski.
Niezwykle angażujący projekt edukacyjny, który rozpoczął się w marcu 2023 roku odłożeniem kwiatów pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, przez następne cztery tygodnie pozwolił uczniom na zapoznanie się z postaciami takimi jak gen. Emil „Nil” Fieldorf, rotm. Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka”, czy mniej znanym księdzem Janem Zieją, kapelanem Szarych Szeregów i AK, a także powojennym duszpasterzem Ziemi Słupskiej. Projekt ten, choć trwa już od marca ubiegłego roku, nadal nie wydaje się mieć końca ze względu na niesłabnącą inwencję i zaangażowanie uczniów.